تبلیغات
دانش اجتماعی خانواده و جوان - در مورد ازدواج

اصلاح خانواده = اصلاح جامعه


Admin Logo
themebox Logo

نویسنده :
تاریخ:جمعه 25 فروردین 1391-04:37 ب.ظ

در مورد ازدواج
ضرورت و فواید ازدواج                 به چند حدیث از اهلبیت پیامبر مکرم اسلام اشاره می شود:

پیامبر اکرم  علیه و آله السلام می فرمایند: در های آسمان چهار موقع گشوده می شود: 1- به هنگام باریدن باران 2- وقتی که فرزند به چهره پدر و مادر می نگرد. 3- زمانی که در خانه کعبه را باز میکنند. 4 – در وقت اجرای عقد نکاح .

پیامبر اکرم " صلی الله علیه و آله" می فرمایند : هر کس در ابتدای سنین جوانی ازدواج کند شیطان فریاد می کند : ای وای ! ای وای ! دو سوم دین خود را از شر من حفظ کرد. و فرمودند هر که ازدواج کند نصف دینش را باز یافته و از خدا در باره نصف دیگر پروا کند.جهت مشاهده ادامه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید
ضرورت و فواید ازدواج               به چند حدیث از اهلبیت پیامبر مکرم اسلام اشاره می شود:


           پیامبر اکرم  علیه و آله السلام می فرمایند: در های آسمان چهار موقع گشوده می شود: 1- به هنگام باریدن باران 2- وقتی که فرزند به چهره پدر و مادر می نگرد. 3- زمانی که در خانه کعبه را باز میکنند. 4 – در وقت اجرای عقد نکاح .

پیامبر اکرم " صلی الله علیه و آله" می فرمایند : هر کس در ابتدای سنین جوانی ازدواج کند شیطان فریاد می کند : ای وای ! ای وای ! دو سوم دین خود را از شر من حفظ کرد. و فرمودند هر که ازدواج کند نصف دینش را باز یافته و از خدا در باره نصف دیگر پروا کند.

امام صادق علیه السلام فرمودند: دو رکعت نماز فرد متاهل از هفتاد رکعت نماز فرد مجرد بهتر است.

      امام رضا علیه السلام  فرمودند : چون خواهی ازدواج کنی از خدا خیر بخواه ، سپس اقدام کن ، دو رکعت نماز بگذار و دست ها را به در گاه خدا بالا بر و بگو: خداوندا ! من در اندیشه زناشویی ام ، همسری برایم فراهم کن که خوش اخلاق ، پاکدامن ، نگهدار مال و آبرو ، زیبا و فرزند آور باشد.

موانع ازدواج

      وقتی صحبت از ازدواج و فواید آن می شود عده ای با خود فکر می کنند برای کسانی که ضرورت ازدواج را می فهمند اما امکان ازدواج فراهم نیست چه باید کرد . همانطور که در قرآن کریم می فرماید: و انکحوا الایامی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم ان یکونوا فقراء  یغنهم الله من فضله و الله واسع علیم : افراد مجرد  و غلامان و کنیزان شایسته خود را همسر دهید ، چنانچه فقیر باشند خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز می کندو خدا صاحب وسعت و بسیار داناست. نور 24

در ادامه همین آیه می فرماید:  والیستعفف الذین لا یجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله

و باید طلب عفت کنند کسانی که امکان ازدواج را نمیابن تا اینکه خداوند آنان را از فضل خود بی نیاز کند.


    ازدواج یک امر ساده و یک نیاز طبیعی است که تنها امری که در آن اهمیت دارد دقت در انتخاب یار و همراه همیشه زندگی است و بسیاری از مسائلی که به غلط مانع ازدواج شده باعث اشتباه در انتخاب یا تاخیر بیش از حد و یا از دست دادن امکان ازدواج می شود.به چند مورد از موانع اشاره می شود:

1-      عدم در آمد مالی برای مرد

گرچه فقر و تهیدستی امریست دردناک اما همه افراد در این مورد یکسان نیستند .عده ای بالقوه این امکان  را دارند ولی به دلیل اشتغال به تحصیل یا شرایط خاص اجتماعی هنوز مشغول به کار نشده اند که در صورتی که این فرد واقعا اهل کار باشد و بهانه های بیهوده یا سلیقه های خیلی خاص در انتخاب نوع کار در میان نیست عذر او پذیرفته و می توان در مدت  بعد از عقد برای اشتغال اقدام کرد.

2-      ادامه تحصیل

     با مطرح شدن ازدواج های دانشجویی و همکاری خانواده های دو طرف برای  فراهم کردن ازدواج و مخارج بعد از آن ، پایین آوردن سطح توقع خانواده ها در مسائل مالی، درک وضعیت درس و امتحان و محدود کردن مهمانی ها و فعالیت های وقت گیر می توان در بهترین ایام جوانی فرصت های خوب را از دست نداد و اقدام به انتخاب همسر نمود.دختر و پسر هم باید موقتا از منزل شخصل و تجملات و جهیزیه سنگین چشم پوشی نموده و راضی شوند که مدتی را در منزل خانواده دختر یا پسر اتاقی داشته باشند و زندگی ساده ای را بدون مسئله فرزند آغاز نمایند و در کار های منزل با هم همکاری و در مسائل سلیقه ای و اخلاقی انعطاف و آرامش کامل داشته باشند.نمونه های بسیاری به این طریق زندگی مشترک خود را در بهترین ایام عمر آغاز نموده و پس از اتمام  این دوران زندگی مستقلی را در پیش گرفته اند.

3-      خدمت سربازی

    اگر رسومات ازدواج را امری فوق العاده نبینیم و هدف اصلی ازدواج را مد نظر قرار دهیم با تدابیری نظیر عقد موقت که مخارج زن بر عهده مرد نیست زمینه شناخت و ارتباط بیشتر یک زوج در این دوران مهیا تر است تا با آرامش حاصل از سر و سامان ازدواج  ارتباط محدودی را در این دوران برقرار کنند تا این مسئله نیز زمان خود را طی کند.

4-      نداشتن مورد مناسب برای ازدواج

این مورد عوامل مختلفی دار که اغلب به دلیل سخت گیری و توجه به امور غیرحقیقی و از دست دادن فرصت هاست.

   به خاطره ای در این زمینه توجه فرمایید: دوستی داشتم دختر خانمی حدودا 32 ساله بسیار زیبا متدین تحصیلکرده معلم تربیتی با خانواده ای آبرومند و متشخص و شرایط مالی و اجتماعی خوب که خواستگاران بسیار بسیار زیادی داشت. اما به طور جد گله مند بود که چرا خداوند به من کمک نمی کند و اگر کسی می آمد که حداقل های لازم را هم داشت من قبول می کرد . خود من چند نفر را که افرادشایسته و با خانواده ای بودند به او معرفی کردم اما با برخوردی متعجبانه فرد را به دید بسیار تحقیر آمیز می نگریست و می گفت اگر من بخواهم این چنین آدمی را به خانه راه بدهم  خانواده به من چه می گویند؟

     بدین منوال گذشت تا روزی که واقعا به گله و شکایت گریه می کرد که خدا به من کمک نمی کند. من که دلم برایش می سوخت قرآن را باز کردم تا از خدا بپرسم چرا برای او کاری نمی کند؟ این آیه آمد: ما رسولان را یکی پس از دیگری فرستادیم ولی آنان تکذیب کردند!

به همین صورت پیش رفت تا اینکه با بدبینی که به خدا و خلق خدا در او رشد کرد چادر را کنار گذاشت ، هر از گاهی به دروغ به اطرافیان می گفت که نامزد من فرانسه تحصیل می کند ،ماشین نامزد من فلان مدل است و ... ارتباط خود را با دوستان قبلی قطع کرد . در شناسنامه خود دست برد و سنش را ده سال عقب کشید و .......

    اکنون همان افرادی که به او معرفی کرده بودم شادترین مرفه ترین و شیرین ترین زندگی ها را در سایه ایمان و معنویت و با داشتن چند فرزند ادامه می دهند.

لازم به ذکر است که افرادی به دلیل نقصان در وضعیت مالی خانواده ، زیبایی  و یا توجه بیش از حد به تحصیل و تمام کردن لیسانس و کنکور فوق لیسانس و دکتری و بالاتر رفتن شرایط و توقعات و از دست دادن فرصت های طلایی اکنون در سنینی هستند که نگران امکان ازدواج خود   اند.

اگر فکر کنیم که از زندگی جز آرامش و امنیت و رشد و  همدلی  چه می خواهیم اینچنین با ازدواج برخورد نمی کنیم.

  اگر انسان آمادگی های لازم را در خود ایجاد کند و در اویل جوانی به این امرفکر کند و اهتمام خود را در این مسیر  داشته باشد و ملاک های واقعی انسانی را در نظر بگیرد تمام عوامل جهان به حول و قوه الهی  در مسیر نیل او به هدف مقدسی که دارد قرار خواهد گرفت و این مسئله در سایر اهداف انسان نیز اینگونه است. یهدی من یشاء و یضل من یشاء :  هدف گیری جدی انسان به هر سمتی باشد خداوند به او کمک خواهد کرد.                       لا حول و لاقوه الا بالله

تذکراتی به جوانان : 

   نگاه کردن به فیلم ها و  استفاده ازموسیقی های  تحریک امیز ، پوشیدن لباس های نایلونی که الکتریسیته ساکن در بدن ایجاد می کند ، خوردن زیاد غذا و استفاده از ادویه جات محرک  ، تمرین نکردن ارتباط سالم و صمیمی با محارم مثل برادر ،پدر ، دایی  ، عمو دست دادن مصافحه کردن درد دل کردن و شناخت بدست اوردن از طرق مشروع باعث مشکلات  جسمی و اخلاقی در این رابطه می گردد.

 عفت خود را نگه دارید   ، خود را در معرض برخورد های مکرر ، نگاه،  صحبت ، خلوت  یا شوخی با  نامحرم قرار ندهید ، تا به عشق های خانمانسوز و بی منطق و  مشکلات سخت علاج  و لاعلاج دچار نشوید .  

نهایت کار کسانی که نفس خود را در این امور به بهانه لزوم  شناخت و ارتباط عادی و دل پاک داشتن و غیره  رها ساخته اند از دست دادن ذخیره های عاطفی و روانی لازم برای تشکیل کانونی پر جاذبه و گرم  برخورد کردن با انواع نامردی ها و سوء استفاده ها و دچار شدن به انواع افسردگی و بدبینی نسبت به ازدواج و کلا" جنس مخالف بوده است. 

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: علیکم بالعفاف و ترک الفجور : عفت و ترک انحراف را به شما توصیه می کنم.

   امام صادق علیه السلام فرمودند: نظر کردن به نامحرم  مسمومی است از جانب شیطان ، هرکس نگاه به نامحرم را برای رضای خدا ترک کند خدا آرامش و ایمانی به وی عطا خواهد کرد تا طعم لذیذ ایمان و بچشد.

اگر فکر انحراف امیزی به ذهن شما خطور کرد با کمک گرفتن از ذکر م<ثر و پر فضیلت صلوات و ذکر های دیگر توجه به خدا را در خود تقویت کنید و با اشتغال به کار های مفید اوقات خود را غنی سازی نمایید.

با وضو گرفتن و خواندن دو رکعت نماز کنترل نفس و ازدواجی شایسته را از خداوند استمداد کنید.

متین و با وقار باشید. پوشش و برخورد اسلامی را به کاملترین شکلش رعایت کنید ، در انتخاب دوستان اهل رعایت  تقوی تلاش کنید و پای تعریف های افراد اهل گناه و لا ابالی ننشینید که :

 مجالست با بدان موجب بدبینی به نیکان می گردد.  ( حدیث)

امیر المومنین علیه السلام می فرمایند: با اهل خیر همنشین باش تا از آنها شوی و از اهل شر دوری کن تا از آن ها دور گردی .

مقدمات ازدواج:

     ایام جوانی را مغتنم دانسته از بهترین کلاس ها و فعالیت ها و مطالعات پیگیری که در طی زندگی می توانند مفید باشند بهره بگیریم و از گذراندن ساعت های  جبران ناپذیر و گرانقدر جوانی در سرگرمی هایی که مشکلی را از دنیا و آخرت مان حل  نخواهد کرد  بپرهیزیم.  در قیامت انسان قدم از قدم بر نمی دارد مگر این که از او می پرسند جوانی ات را در چه راهی صرف کردی

·       خودشناسی ، خودسازی

 

       بهترین امری که قبل از ازدواج باید به آن پرداخت  خود شناسی و تکمیل و اصلاح خود است. اکثر جوانان مایلن در بحث ازدواج به مسئله شناخت طرف مقابل و نحوه همسر یابی موفق پرداخته شود.

   آیا بدون در نظر گرفتن این که این " من " کیست می توان کفو او را پیدا کرد و بدون اصلاح مشکلات فکری و اخلاقی  "من" می توان امید پایه ریزی زندگی ای سالم و برقراری ارتباطی شایسته  و قدر شناسی و  بهرمندی از بهترین همسر دنیا را داشت؟

نمونه های بسیاری را در اطرافیان خود می بینیم که افرادی با داشتن بهترین همسر  زندگی نابسامان ناامن  و ناموفق برای خود و فرزندانشان را پیش رو دارند و افرادی با داشتن مشکل دار ترین همسر با حفظ و تقویت ارزش های درونی خود افرادی موفق ، کمال یافته ، آرام و خوشبخت اند.

"  زیبایی در نگاه تو است.  "

      به اندازه ای که فرد تنهایی های خود را معنا بخشیده و از آن استقبال و استفاده می کند " من " او و هویت او شکل یافته و ارزشمند است. در یک جلسه خواستگاری در حضور جمع از عروس و داماد جداگانه پرسیدیم : اگر قرار باشد یک ماه کاملا در منزل بمانید چه کار هایی انجام می دهید ؟ پاسخ به این سوال برای فرد مجرد و متاهل ما نشانگر معنی دار بودن وجود خود است .


    اغلب افراد هویت خود را در جمع می شناسند و صرفا برای اینکه از تنهایی خسته و پوسیده نشوند اقدام به اشتغالات مختلف در خارج از منزل می کنند. بعضی از مردان ما جز روزنامه خواندن ، تلویزیون دیدن یا خوردن و نوشیدن کاری را در خانه بلد نیستند.فهرستی از کار های خوبی که می توان در خانه انجام داد تهیه کنیم . تا اهل بیت نشویم پیرو خاندان اهلبیت علیهم السلام نخواهیم شد.

این روح سرگردان نیاز به بیتوته ای سازنده دارد تا او را شیر روز و زاهد شب تربیت کند.

" چشم ها را باید شست "

  ببینیم که از کجا آمده ایم در این دنیا چه می کنیم و به سوی کدام مقصد در حرکتیم و چقدر نیازمند توشه داشتن و اصلاح حرکتیم ؟

ببینیم که آنکه محبت می کند ، مشکلات را ندید می گیرد ،عذر خواهی می کند ، کار می کند ،  مطالعه می کند ، تمیز می کند ، با شایستگان و دانایان مشورت می کند ، گوش می دهد ، نگاه می کند ، یاد می گیرد ، کمک می کند  ، لبخند می زند وخوبی و زیبایی می بیند و ابراز می کند و تذکرات اصلاحی را به جا و شیرین مطرح می کند هر لحظه بالا می رود  .

و آنکه بی مهری می کند ، قهر می کند ، سخت می گیرد ، عذر خواهی نمی کند ( رو نمی دهد ) ، از کار ها به نوعی فرار می کند ، مطالعه نمی کند ، یاد نمی گیرد ،  کمک نمی کند ، مشورت نمی کند و کلمات مهر آمیز به زبان نمی آورد ، نق می زند ، گله می کند و فقط ایراد و بدی می بیند و ابراز می کند هر لحظه در حال پایین رفتن است .

   برای این پایین رفتن از یکدیگر سبقت نگیریم ، اگر چه اکثر اطرافیانمان اینگونه رفتار کنند و ما را به چنین رفتار هایی تشویق کنند.

خوشا به حال آن کسی که توجه به عیوب خود او را از پرداختن به عیوب دیگران باز داشته است.( حدیث) این در مقام شناخت و اصلاح خود و توانایی در ایجاد زندگی آرام و کم توقع است .این روایت در مقام شناخت طرف مقابل نیست.

با بدبینی انتخاب کنید ،  با خوشبینی زندگی کنید

ازدواج عاقلانه ، زندگی عاشقانه

    کسانی که به این نوع نگاه دست نیافته و اینطور زندگی را تجربه نکرده اند می گویند : اینقدر سازگار بودن دیگران را در اشتباهاتشان جری تر می کند. ما اساسا موظف به اصلاح خود و رشد و تکامل خود  و پر بار کردن نامه عمل خود هستیم و اگر کاری برای اصلاح دیگران نیز انجام می دهیم فقط به جهت وظیفه امر به معروف و نهی از منکر وبهتر پیمودن مسیر ی است که با همراهی اطرافیان بهتر و سریعتر پیموده می شود.

جمله زیبایی را در یکی از کتاب های مربوط به مهندسی ذهن NLPخواندم:

    شاید دیگری سزاوار بخشیدن نباشد اما تو شایستگی و لیاقت آن را داری که آرام نفس بکشی و راحت زندگی کنی . پس با بخشیدن دیگران و پذیرفتن " نه تحمل کردن " اشکالات نهادینه شده در وجود افراد ، تنها کمکی به خود می کنیم تا بتوانیم خنده هایی شیرین و مصاحبتی گوارا با همگان داشته باشیم . کسی که مشکلات را به دید مشکل می نگرد و با تلاش خود صرفا آنها را تحمل می کند از زندگی لذت نمی برد و در تکرار های بعدی و بعدی بالاخره تحمل خود را از دست می دهد . یا از درون می ترکد و به انواع بیماری های جسمی و روانی مبتلا می گردد و یا با کوچکترین رفتار قابل توجیه طرف مقابل به نحو زننده ای همه حساب های گذشته را یک جا تسویه خواهد کرد.


با تشکر از  مدیر محترم وبلاک نکته  ( انتخاب همسر - نکته های جوانی )داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


http://montel.nsk.ru/contacts
جمعه 30 فروردین 1398 12:19 ب.ظ
スーパーコピーブランド優良店ブランド時計コピー(N級品)激安販売
chaturbate token hack mobile
چهارشنبه 15 شهریور 1396 07:51 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our
community. Your site offered us with helpful information to work on. You've performed an impressive
task and our entire community will probably be thankful to
you.
http://eric3morris71.sosblogs.com/
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:54 ب.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.

I will bookmark your weblog and check again here regularly.
I'm quite certain I'll learn many new stuff right here! Best of luck
for the next!
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 11:33 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
time a comment is added I get several e-mails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service?

Cheers!
محمود
جمعه 25 فروردین 1391 09:05 ب.ظ
سلام ممنون که به فکر جوانها هستید، بهترین ارزوها را برایتان دارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر