تبلیغات
دانش اجتماعی خانواده و جوان - پیشنهاداتی برای کاهش یا پیشگیری از تاثیرات نامطلوب چت

اصلاح خانواده = اصلاح جامعه


Admin Logo
themebox Logo

نویسنده :
تاریخ:پنجشنبه 11 آبان 1391-10:39 ب.ظ

پیشنهاداتی برای کاهش یا پیشگیری از تاثیرات نامطلوب چت

مقدمه
 
    همه به خوبی می دانیم که فناوری های نوین با وجود هزاران فایده انکار پذیر برای یشریت مضراتی هم دارد که در صورت عدم توجه به انها و عدم اتخاذ  تدابیر و روشهای مناسب میتواند عوارض جبران نا پذبری به ویژه در روح و روان و احساسات پاک قشر نوجوان ایجاد نماید . این اثار منفی  در این قشر ارزشمند که  ازتجربه و اگاهی کامل از سو نیت  افراد  و گروهای منحرف و معاند ندارند در اکثر مواقع  جبران ناپذیر بود و تبعات فردی و اجتماعی گسترده ای به دنبال داشته است  دراین رابطه اگاهی بخشی و توجبه افراد خصوصا والدین می تواند نقش بازدارنده و پیشگیرانه داشته باشد .
جهت مشاهده همه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید
مقدمه
 
    همه به خوبی می دانیم که فناوری های نوین با وجود هزاران فایده انکار پذیر برای بشریت مضراتی هم دارد که در صورت عدم توجه به انها و عدم اتخاذ  تدابیر و روشهای مناسب میتواند عوارض جبران نا پذبری به ویژه در روح و روان و احساسات پاک قشر نوجوان ایجاد نماید . این اثار منفی  در این قشر ارزشمند که  ازتجربه و اگاهی کامل از سو نیت  افراد  و گروهای منحرف و معاند ندارند در اکثر مواقع  جبران ناپذیر بود و تبعات فردی و اجتماعی گسترده ای به دنبال داشته است  دراین رابطه اگاهی بخشی و توجبه افراد خصوصا والدین می تواند نقش بازدارنده و پیشگیرانه داشته باشد .

پیشنهاداتی برای کاهش یا پیشگیری از تاثیرات نامطلوب چت :
 

1- هر مرد متعهد ،آگاه و باغیرتی اجازه نخواهد داد همسر یا  فرزند خود ( خصوصا" دختران) ساعتها در چت رومها حاضر بوده  و انواع ناسزا ها ، دشنام ها و پیشنهاد های غیر اخلاقی را دریافت کند ،و به دلیل جذابیت های کذایی از درس و مدرسه و انجام وطایف و تکالیف عقب بماند، در این مورد ممانعت کامل از حضور دختران و پسران با سنین کمتر باید الزامی باشد و باید این واقعیت را پذیرفت که  فعلا" با توجه به وضع موجود ، کسی توانایی فرهنگ سازی یا پیشگیری از تبعات منفی را ندارد ، در این گونه موارد باید عطای چت را به لقایش بخشید! معمولا" خانواده های  بی بند و بار یا مساوات طلب این آزادی های خطرناک را به همه اعضاء خانواده داده و مشکلاتی را تجربه خواهند کرد.

2- توسط صدا و سیما برنامه متنوعی مانند شوک ، مکث ، مصاحبه با کارشناسان و غیره تهیه و در ساعات پر بیننده پخش گردد تا خانواده ها از غفلت در این مورد بر حذر شوند

3- توسط اولیای آموزشی و مدارس برای کلیه دانش آموزان فراخور وضعیت و فرهنگ منطقه ، آموزش هایی در نظر گرفته شود

4- توسط انجمن اولیا و مربیان مدارس ، بخشی از کلاسهای آموزش خانواده والدین به اطلاع رسانی جدی و بدون تعارف به پدران و مادران اختصاص داده شود که چت روم ها عامل انحراف خیلی از فرزندان خواهد بود و در مقابل اصرار و فشار فرزندان به دلایل زیاد، نباید کوتاه آمد و این مهم ، از سنین پایینتر و دوره ابتدایی میسر است تا در اثر افزایش سن و بی توجهی و عدم نظارت بر فرزند ، توانایی کنترل وی از دست والدین خارج نشود .

5- مسئولان مرتبط هر از چند گاه بر فعالیتهای  شبه سازمان یافته و آسیب رسان در محیط چت روم ها مانند دعوت به حضور در اماکن مفسده بر انگیز ،دعوت به پارتی ها،فروش ف یل تر شکن ها، نمایش غیر اخلاقی خود توسط  وبکم ها وغیره، نظارت جدی داشته باشند و با برخی عوامل آن برخورد شود و به مراجع قضایی و انتظامی معرفی نمایند و نتیجه را به اطلاع عموم برسانندwww.zibaweb.com

6- مسئولان مرتبط نطارتی ، هر از چند گاه ، با پخش خبرهای مستند در اخبار ، نظر والدین را به تبعات منفی چت روم ها جلب نمایند و یا اقدامات خود و برخی دستگیری ها را به اطلاع مردم برسانند تا حساسیت  خانواده ها به این پدیده شوم ، بیشتر گردد.

7-در سطح شهر ها توسط دستگاههای ذیربط  همایش هایی در مورد آسیب شناسی چت و محیط سایبر برگزار گردد ، اگر وضعیت بدین صورت تداوم یابد  باید شاهد قربانیان زیادی باشیم که جز افزایش پرونده ها و شکوائیه ها نتیجه ای را عاید دستگاه قضا و نیروهای انتظامی نخواهد کرد ، علاوه بر اینکه نوجوانان و جوانان به عنوان نیروهای فعال  جامعه که می توانند  در آینده برای اجتماع مفید باشند ، از دست نروند .

8-یکی از موضوعات بسیار مهم ستاد های حفاظت اجتماعی شهرستان ها و پیشگیری از وقوع جرم استانداریها در این برهه از زمان باید به موضوع پیشگیری از زیان های چت ، بر مردم خصوصا" پسران و دختران نوجوان و اطلاع رسانی و برگزاری دوره های آموزشی عمومی ، اختصاص یابد که در مراحل بعدی بر اعتیاد به مواد مخدر ، مواد محرک ، شرکت در پارتی های غیر اخلاقی ،فرار از منزل ، افزایش طلاق ، افزایش چشمگیر خیانت ، ضعف باورهای دینی ، طغیان بر علیه والدین ، افزایش خشونت و پرخاشگری در جامعه  هم تاثیر خواهد گذاشت .

9- برای معلمان و مسئولان مدارس ، کارشناسان آموزش و پرورش ، کارشناسان انتظامی و اجتماعی ، روحانیون و طلاب  ، دوره های آموزش ضمن خدمت در مورد آسیب های چت بر گزار ، تا بتوانند از آخرین یافته ها در مورد مشکلات محیط سایبر ، آگاه و به اطلاع دانش آموزان و جامعه هدف برسانند .

10- باید قبول کنیم که با وسیله ارتباطی رایگان و ارمغان غرب ، جنگ نرم دشمن در چت روم ها به خوبی و با اثر بخشی بالا و بدون سر و صدا در حال انجام است و در حال تغییر نگرش مردم از سنین مختلف به دین ، انقلاب ، ایثار گران ، اعتقادات مذهبی ، احترام به بزرگترها ، بی عفتی در کلام ،بی تقوایی ، پوشش زننده ، آرایش کامل پسران ، البسه جنس مخالف پوشی و غیره می باشد علاوه بر قضیه مسلم جاسوسی غربی ها از طریق چت روم ها در میان کاربران مسلمان و خصوصا" ایرانیان ، جا دارد در صورت امکان مهندسان توانای ایرانی برای فی لت ر کردن کامل محیط چت روم ها و عدم امکان دسترسی به چت روم ، تدبیری بیا ندیشیند ، معارضان این پیشنهاد افرادی هستند که اوقات خود را به بطالت با مقاصد سوء اخلاقی یا مالی می گذرانند و  به سادگی نمی خواهد طعمه های خود را از دست بدهند ، افزایش بی حیایی ، بی عفتی ، سستی بنیان خانواده و اخلاق ، لطمه به وفاداری همسران ،مشکلات انحراف جنسی ، مشکلات شخصیتی و روانی برای جامعه فعال و سرمایه آینده کشور  همگی  در قالب پروتکل صهیونیستها مبنی بر خسته کردن جوانان ایرانی ، به انزوا راندن آنان ، تغییر نگرش دینی،مشغول کردن ایرانیان به ماجراهای عشقی ، از بین بردن حریم ها، شکستن هنجارها ،موضوعات افسار گسیخته لذت جنسی ، ارتباطات آزاد جنسی و غیر اخلاقی ،و غیره  قابل بحث و بسط بوده که از حوصله این یاداشت خارج است ، امید است سایر نویسندگان نسبت به تهیه مطالب مرتبط اقدام نمایند .فراموش نکنیم که به قول غربیها : هیچ ناهاری رایگان به کسی داده نمی شود !

11- با وجود هشدار های روانپزشکان و روانشناسان خارجی و ایرانی در مورد تاثیربسیار زیاد چت بر افسردگی افراد به ویژه کودکان و نوجوانان ، خیلی از خانواده ها هنوز قبول  ندارند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و حتی شنیده شده که  فرزند خود را به اجبار به چت وادار کرده که از قافله چشم و هم چشمی و افاده و تعریف نزد دیگر همسایه و فامیلان ، عقب نمانند ، اما در آینده باید هزینه های گزافی برای جبران آن بپردازند ،همان فیس و افاده های کم بهایی که همسران برای تقلید از برنامه های مخرب ماهواره، این بمب منهدم کننده اخلاق و عفت در خانواده ایرانی، به دیگران می فروشند اما نگو که خود دچار مشکلی شده اند که در آینده باید دست به گریبان جبران مافاتش باشند.

   در این مورد باید به مشکل شبکه های اجتماعی مخرب چون فیس بوک و تویتر اشاره کرد که در اثر چشم و هم چشمی یا حقارت و کمبود اعتماد به نفس و نداشتن امتیازات و توانایی های حقیقی ، خیلی از خانواده ها  و همسران نا آگاه و زن و شوهران ( عموما" جوان)  مشترکا" عکسهای خانوادگی و خصوصی خود را در این سایتهای جاسوسی ، مفسده بر انگیز و منحرف غربی گذاشته و با سوء استفاده برخی ها ، اکنون چوبش را  خورده اند  ، کارشان به طلاق یا خود کشی کشیده  و پرونده ای بر پرونده های قضایی کشور افزوده اند ، و دیگرهمسران و خانواده ها  باید از این امور ، پند گیرند ، ولی  موضوع " سر به سنگ خوردن و تادیب شدن " در این رابطه نیز هزینه های زیادی بر حکومت خواهد گذاشت که باید  برای پیشگیری از آن اقدامات عاجلانه  صورت گیرد چرا که مقدم بر درمان است ...

12- با توجه به اینکه دانشجویان از جمله بیشترین استفاده کنندگان از چت هستند ، مسئولان فرهنگی دانشگاههای کشور در فواصل مختلف  نسبت به برگزاری کارگاههای آموزشی آسیب شناسی علمی چت توسط اساتید مجرب ، اقدام نمایند ، این مهم در کارگاههایی که با شیوه مشارکتی و فعال برگزار می گردد ، اثر بخش تر از سخنرانی و همایش می باشد.

(*) حمید رضا ترکمندی

 

 

گزیده مطالبی جهت مطالعه بیشتر در راستای موضوع فوق :

 

نوجوانان و پدیدة اعتیاد به اینترنت

 

مسأله استفاده افراطی از اینترنت که به نام اعتیاد اینترنتی شهرت یافته است، سالها مسئله جنجال برانگیز روانشناسان و جامعه‌شناسان در این حوزه شناختی بود. دانشمندانی چون «یونگ» و «برنر»درصدد برآمدند تا بدانند آیا چنین پدیده‌ای از لحاظ علمی وجود دارد یا خیر. یونگ با استفاده از معیارهای تشخیص در افراد قمارباز، 496 آزمودنی داوطلب شركت در تحقیق «بررسی اعتیاد به اینترنت» را مورد مطالعه قرار داد. براساس معیارهای او، 100 نفر غیرمعتاد و 396 نفر معتاد شناخته شدند. وی با مطالعه رفتار، تماس تلفنی و مصاحبه با این افراد دریافت كه واقعاً اعتیاد به اینترنت وجود دارد (cf.Young, 1998).سهولت دسترسی نوجوانان به اینترنت در خانه، مدرسه، مراكز تفریحی، كتابخانه‌ها و نیز چندگانگی استفاده از اینترنت، نوجوانان را به مركز ثقل این رسانه تبدل نموده است. در سال 2005، بیش از 77 میلیون كودك و نوجوانان وارد فضای سایبر شده‌اند. (غمامی، 1384 : ص 45). افزایش توجه و استفاده نوجوانان از اینترنت، پدیده‌ای به نام اعتیاد اینترنتی را در پی‌داشته است كه مانند سایر اعتیادها با علل و علائم خاصی همراه است. علل گرایش به اینترنت، موضوعی بین رشته‌ای است كه از چند جهت قابل بررسی می¬باشد، امّا بیشترین سهم به عوامل روانی و اجتماعی تعلق دارد.

حمید رضا ترکمندی کارشناس مسایل اجتماعی

اینترنت و هویت نوجوانان ( حضور افراد خود شیفته یا به اصطلاح نخبه در چت روم ها! )

در فضای مجازی سایبر، حضور افراد می‌تواند كاملاً متفاوت از جنسیت، شخصیت و شكل‌ ظاهری ایشان باشد. به همین لحاظ، کاربران و به‌خصوص نوجوانان، فضای سایبر را بهترین موقعیت برای ابراز احساسات و عقاید خود فارغ از ملاحظات دنیای حقیقی می‌دانند. نوجوانان در فرآیند تشكیل هویت واقعی خویش با چالش‌های متعددی مواجهند و می¬توانند هر كدام از این حالت‌ها را در اینترنت تجربه نمایند. به عنوان مثال در زمینه هویت جنسی، معمولاً دختران نوجوان در اتاق‌های چت، خود را پسر و پسران خود را دختر معرفی می‌نمایند و این حالت در دختران بیشتر اتفاق می‌افتد (cf.Suler, 2007). www.zibaweb.com

هنگامی كه نوجوان در فضای سایبر قرار می‌گیرد (البته این حالت در بزرگسالان نیز مشاهده می‌شود)، ترجیحاً شخصیت مجازی[23] را برای خود برمی‌گزیند. این همسان گزینی گاه شبیه به شخصیت و هویت واقعی وی و گاه كاملاً متضاد می‌باشد. پژوهشگران در این حوزه برای بررسی و مطالعه این گزینش، شخصیت‌های مجازی را به گروههای مختلفی تقسیم نموده‌اند تا بتوانند با دسته‌بندی انتخاب‌ها، روش یكسانی را اتخاذ نمایند. مك ویلیام[24] در سال 1993، اولین دسته‌بندی را به لحاظ روانی و شخصیتی انجام داد كه پایه‌ای برای این نوع مطالعات قرار گرفت. دسته بندی وی شامل موارد زیر میباشد:

? شخصیت خودشیفته: این شخصیت قدرت طلب است، از تعریف و تمجید لذت می‌برد و خود را ممتاز و ویژه می‌داند.

? شخصیت انزواطلب: این گروه از افراد، خود را بریده و متفاوت از سایرین می‌دانند و نوعی احساس نخبگی در خود دارند.

? شخصیت شكاك: این گونه افراد، بی‌اعتماد، منزوی، سرد و مجادله طلب هستند.

? شخصیت بدبین: افراد این دسته بدبین و منفعل بوده و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.

? شخصیت شیدا: انرژی زیاد، بزرگ‌نمایی و افزون‌گرایی از خصوصیات افراد این گروه می‌باشد.

? افراد با عقده شخصیتی: افراد این گروه، جدی و رسمی بوده و همواره در حال كنترل خود هستند و به جزئیات بسیار اهمیت می‌دهند.

? شخصیت ظاهرساز: این افراد به‌دنبال جذابیت و جلب توجه می¬باشند. احساساتی بودن و وابستگی سریع از دیگر خصوصیات ایشان است.

? شخصیت مالیخولیایی: افراد این گروه گوشه‌گیر بوده و به جادو و خرافات اعتقاد دارند و به طور کلی دارای شخصیتی عجیب می باشند.

علاوه براین گروههای شخصیتی، گونه‌های دیگری از شخصیت‌های مجازی نیز در اینترنت دیده شده‌اند كه به این ترتیب می‌باشند: شخصیت‌های كارتونی، جایگزینی شخصیت افراد مشهور با خود (به عنوان مثال دختران خود را به جای هنرپیشه‌های هالیوودی تصور می‌كنند)، شخصیت¬های شیطانی (تصویری از بخش تاریك شخصیت هر فرد) و شخصیت دگرجنس‌گرایی (كه در دختران این حالت بیشتر بوده و معمولاً با هویت پسرانه خود را ابراز می‌نمایند) (Ibid). 

چت، دوستیابی و عشق‌های مجازی در اینترنت

یكی از روشهای جدید دوست‌یابی، بازاریابی و به‌طور خلاصه ایجاد ارتباط با سایرین، استفاده از اینترنت است. در این مقوله، اتاق‌های گفتگو كه به چت روم ها معروف هستند و در سایت‌های گوناگون در دسترس همگان قرار دارند، بیشترین نقش را ایفا می‌كنند. سایت‌های قدرتمندی نظیر یاهو، گوگل، اكسایت و.... مرتباً در حال ارتقاء و افزایش قدرت مانور در چت روم ها و سایت‌های زیرمجموعه دوست‌یابی و همسریابی خود هستند. در حال حاضر، در هر لحظه، رقمی حدود 500 هزار تا یك میلیون نفر به‌صورت آنلاین در چت رومها وارد شده و مشغول گفتگو می¬باشند. افزایش امكانات تصویری در این سایت‌ها باعث شده است تا با نصب یك دوربین كوچك روی مانیتور، امكان ارتباط چهره به چهره نیز فراهم شود تا فضای ارتباطی حالتی طبیعی‌تر به خود بگیرد. این فناوری پیشرفته، انقلابی در نزدیكتر شدن افراد در سراسر دنیا به یكدیگر ایجاد كرده است. امّا این ارتباط در چت رومها و از طریق اینترنت، نوع جدیدی از عشق‌های مجازی را ایجاد نموده كه به عشق‌های اینترنتی معروف است. دكتر سولر اظهار می‌دارد كه این نوع عشق‌ها ممكن است واقعی باشد، امّا چون هنوز به مرحله تماس جنسی نرسیده است از نوع عشق‌های افلاطونی به حساب می‌رود. البته این مبحث در نوجوانان صدق نمی‌كند، چرا که در عشق افلاطونی افراد عاشق تفكر یكدیگر می‌شوند، در حالی كه در نوجوانان، اولین تجربه‌های حس كنجكاوی نسبت به جنس مخالف به عشق منجر می‌شود (cf. Suler, 2007).

در ایـن میان، دخـتران به لحـاظ احـساس خطر یا بروز حالت شرم در حضور جنس مخالف، ترجیح می‌دهند تا در دنیای مجازی و فارغ از دغدغه‌های حضور واقعی به گفتگو بپردازند. دختران در این شرایط به لـحاظ غلیـان احساسات و گرایشات جدید و ناملموس در خود، علاقه وافری به این نوع ارتباط نشان می‌دهند و به‌طور معمول از هویت‌ها و شناسه‌های غیرواقعی برای حضور و معرفی خود استفاده می‌نمایند (Len hart, 2001:p 42).

این ارتباطات معمولاً از طریق پست الكترونیك (ایمیل) ادامه می‌یابد و پس از مدتی با ارتباطات تصویری (استفاده از وب كم) شكل تازه‌ای به خود می‌گیرد كه سرانجام به ملاقات حضوری می‌انجامد. متأسفانه در اغلب موارد افراد با انگیزه‌های متفاوتی در این ارتباط وارد می‌شوند كه عواقب سوء آن متوجه فرد نوجوان، به‌خصوص دختران خواهد بود.

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


Cialis 20 mg
دوشنبه 3 تیر 1398 05:45 ق.ظ

Nicely put, Kudos.
canada discount drugs cialis tarif cialis france cialis tadalafil online cialis venta a domicilio cialis daily cialis 20mg preis cf cialis authentique suisse buying cialis on internet generic for cialis cialis therapie
india cialis 100mg cost
یکشنبه 2 تیر 1398 01:46 ب.ظ

Many thanks, Loads of postings!

cialis generic cialis uk cialis wir preise wow cialis 20 estudios de cialis genricos the best site cialis tablets prezzo cialis a buon mercato we like it cialis soft gel american pharmacy cialis brand cialis nl
http://conlidis.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 11:08 ب.ظ

You've made your point very clearly!.
cialis side effects generico cialis mexico canadian discount cialis buy cialis uk no prescription cialis professional yohimbe cialis farmacias guadalajara how to buy cialis online usa cialis coupons best generic drugs cialis cialis 50 mg soft tab
Cialis canada
شنبه 1 تیر 1398 06:21 ق.ظ

You said it nicely..
prix de cialis cialis canadian drugs free cialis cialis kaufen wo we recommend cialis best buy order generic cialis online cialis 5mg billiger cialis online nederland viagra vs cialis prix de cialis
Buy cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 02:25 ب.ظ

Many thanks! I enjoy it.
cialis kaufen cialis dosage cialis savings card are there generic cialis cialis tablets cialis coupon deutschland cialis online cialis generique we use it 50 mg cialis dose generic cialis with dapoxetine
Cialis prices
پنجشنبه 30 خرداد 1398 09:52 ب.ظ

Thanks! Lots of facts!

are there generic cialis enter site natural cialis online prescriptions cialis prescription doctor cialis tadalafil tablets effetti del cialis cialis 20 mg cut in half cialis 20 mg only best offers 100mg cialis chinese cialis 50 mg
http://tiophera.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:03 ق.ظ

Thanks a lot. Numerous facts.

cialis generico generic cialis 20mg uk cialis tadalafil online cialis preise schweiz viagra cialis levitra cialis professional yohimbe cialis for sale south africa sialis tadalafil generic cialis daily reviews
http://fleapletalk.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:47 ق.ظ

Many thanks! I appreciate this!
cialis pills we choice free trial of cialis get cheap cialis cialis 5 mg schweiz cialis ahumada cialis reviews cialis dosage recommendations female cialis no prescription generic cialis with dapoxetine cialis 5 effetti collaterali
can you buy cialis without prescription
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:25 ب.ظ

Kudos! Wonderful stuff!
low cost cialis 20mg link for you cialis price click now buy cialis brand generic cialis 20mg tablets cialis 5mg prix tadalafil 5mg acquisto online cialis cialis coupon click here to buy cialis cialis super kamagra
buy brand cialis online no prescription
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:35 ب.ظ

With thanks! I like this!
price cialis per pill cialis pills price each if a woman takes a mans cialis interactions for cialis buy online cialis 5mg cialis online cialis y deporte dose size of cialis cialis 10 doctissimo cialis manufacturer coupon
http://thropenmat.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:59 ق.ظ

Beneficial facts. Cheers.
safe site to buy cialis online how does cialis work generic cialis soft gels where do you buy cialis cialis italia gratis cialis flussig cialis side effects cialis generika in deutschland kaufen viagra cialis levitra cialis coupon
http://checkcorsi.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:47 ب.ظ

Seriously a good deal of terrific info.
cialis 200 dollar savings card cialis coupons printable cialis sale online cialis 5mg enter site very cheap cialis cialis super kamagra cilas tadalafil 10 mg we recommend cialis info calis
http://colsahalt.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:18 ب.ظ

Good content. Thanks.
buy original cialis non 5 mg cialis generici how to buy cialis online usa generic cialis soft gels cialis tablets for sale cialis prezzo in linea basso click here cialis daily uk cialis y deporte comprar cialis navarr cialis coupons
generic cialis safety
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:46 ق.ظ

Whoa all kinds of beneficial information!
cialis professional from usa cost of cialis cvs cialis generico lilly side effects for cialis low cost cialis 20mg cialis 20 mg best price cialis 20mg sialis prices on cialis 10 mg warnings for cialis
http://neanpauti.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:34 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
enter site 20 mg cialis cost cialis kamagra levitra cialis from canada comprar cialis navarr buy brand cialis cheap rezeptfrei cialis apotheke chinese cialis 50 mg order generic cialis online buying cialis in colombia how to buy cialis online usa
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 10:25 ق.ظ

You actually said that effectively!
cialis tablets for sale buy cialis canadian cialis prix cialis once a da cialis per paypa we choice cialis pfizer india cialis canada on line cialis 5 mg viagra cialis levitra cialis 100mg suppliers
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:27 ق.ظ

Truly tons of superb tips!
overnight cialis tadalafil enter site 20 mg cialis cost ou acheter du cialis pas cher cialis 5mg prix cialis rezeptfrei callus only best offers 100mg cialis generic cialis at the pharmacy sialis cialis free trial
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 11:25 ب.ظ

Nicely put. Many thanks!
american pharmacy cialis cialis cost prescription doctor cialis cialis for sale south africa click now cialis from canada opinioni cialis generico acquistare cialis internet tesco price cialis cialis para que sirve online cialis
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 05:36 ب.ظ

With thanks! Quite a lot of advice.

cialis et insomni cialis preise schweiz cialis cost cialis canadian drugs cialis side effects dangers cialis pills price each cialis venta a domicilio cialis para que sirve cialis super acti cialis generique 5 mg
http://www.datamars.com.ar/lectores/
شنبه 31 فروردین 1398 05:58 ق.ظ
人気一番ブランドliveスーパーコピー服バッグ★5万会員様の大ヒットコピーブランド服偽物lineで毎日更新!!
http://www.reedstargetshootingclub.co.uk/donors
شنبه 31 فروردین 1398 05:57 ق.ظ
ルイヴィトン、ロレックス、シャネル、ブルガリ、コーチなどのバック、財布、腕時計などのブランド品のコピー商品
http://canadianpharmacyonl.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:24 ب.ظ

This is nicely said! !
canadian mail order pharmacies canadian pharmacies-24h Northwest Pharmacy canada viagra pharmacy canada best is trust pharmacy in canada legitimate trust pharmacy of canada canadian pharmaceuticals stocks canadian government approved pharmacies online pharmacies legitimate
buy cialis online best price
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:47 ب.ظ

Thanks a lot! I appreciate this!
effetti del cialis cialis purchasing generic cialis 20mg tablets cialis bula cialis generic tadalafil buy cialis coupons cialis dosage recommendations cialis 10mg prix pharmaci recommended site cialis kanada cipla cialis online
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:19 ق.ظ

Incredible lots of superb data.
we like it cialis soft gel discount cialis cialis in sconto free cialis we recommend cialis best buy generico cialis mexico calis generic cialis pill online wow look it cialis mexico cialis 5 mg para diabeticos
buy cialis medication
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:44 ق.ظ

Nicely put, Kudos.
cialis generico we use it 50 mg cialis dose buying brand cialis online cialis tablets for sale cialis professional yohimbe acheter du cialis a geneve buy cialis canada discount drugs cialis cialis generique 5 mg cialis tadalafil online
cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:17 ب.ظ

Appreciate it! Ample posts.

buying cialis in colombia cialis kaufen venta de cialis canada cialis 20mg preis cf india cialis 100mg cost cialis y deporte low cost cialis 20mg cost of cialis per pill cialis online deutschland cialis 20mg prix en pharmacie
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 12:20 ب.ظ

You actually expressed it superbly.
discount cialis cialis canada click now buy cialis brand viagra vs cialis look here cialis order on line cialis 5 mg scheda tecnica where to buy cialis in ontario are there generic cialis cialis cost cialis vs viagra
cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:47 ق.ظ

Regards. A lot of information.

5 mg cialis coupon printable tadalafil 20mg cialis vs viagra cialis kaufen wo cialis online deutschland prices on cialis 10 mg cialis lowest price buy cialis uk no prescription generic cialis cialis per paypa
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 11:47 ق.ظ

Superb postings. Thank you!
chinese cialis 50 mg cialis dosage chinese cialis 50 mg online prescriptions cialis cialis 20mg effetti del cialis acheter cialis kamagra price cialis per pill cialis 5 mg effetti collateral compare prices cialis uk
buy cialis without a doctor's prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 12:25 ق.ظ

Cheers. An abundance of advice!

only best offers cialis use trusted tabled cialis softabs venta cialis en espaa cialis 5 mg para diabeticos cialis generique cialis 20mg preis cf cialis diario compra cialis 5 effetti collaterali buy cheap cialis in uk cialis preise schweiz
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30