تبلیغات
دانش اجتماعی خانواده و جوان - پیشنهاداتی برای کاهش یا پیشگیری از تاثیرات نامطلوب چت

اصلاح خانواده = اصلاح جامعه


Admin Logo
themebox Logo

نویسنده :
تاریخ:پنجشنبه 11 آبان 1391-10:39 ب.ظ

پیشنهاداتی برای کاهش یا پیشگیری از تاثیرات نامطلوب چت

مقدمه
 
    همه به خوبی می دانیم که فناوری های نوین با وجود هزاران فایده انکار پذیر برای یشریت مضراتی هم دارد که در صورت عدم توجه به انها و عدم اتخاذ  تدابیر و روشهای مناسب میتواند عوارض جبران نا پذبری به ویژه در روح و روان و احساسات پاک قشر نوجوان ایجاد نماید . این اثار منفی  در این قشر ارزشمند که  ازتجربه و اگاهی کامل از سو نیت  افراد  و گروهای منحرف و معاند ندارند در اکثر مواقع  جبران ناپذیر بود و تبعات فردی و اجتماعی گسترده ای به دنبال داشته است  دراین رابطه اگاهی بخشی و توجبه افراد خصوصا والدین می تواند نقش بازدارنده و پیشگیرانه داشته باشد .
جهت مشاهده همه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید
مقدمه
 
    همه به خوبی می دانیم که فناوری های نوین با وجود هزاران فایده انکار پذیر برای بشریت مضراتی هم دارد که در صورت عدم توجه به انها و عدم اتخاذ  تدابیر و روشهای مناسب میتواند عوارض جبران نا پذبری به ویژه در روح و روان و احساسات پاک قشر نوجوان ایجاد نماید . این اثار منفی  در این قشر ارزشمند که  ازتجربه و اگاهی کامل از سو نیت  افراد  و گروهای منحرف و معاند ندارند در اکثر مواقع  جبران ناپذیر بود و تبعات فردی و اجتماعی گسترده ای به دنبال داشته است  دراین رابطه اگاهی بخشی و توجبه افراد خصوصا والدین می تواند نقش بازدارنده و پیشگیرانه داشته باشد .

پیشنهاداتی برای کاهش یا پیشگیری از تاثیرات نامطلوب چت :
 

1- هر مرد متعهد ،آگاه و باغیرتی اجازه نخواهد داد همسر یا  فرزند خود ( خصوصا" دختران) ساعتها در چت رومها حاضر بوده  و انواع ناسزا ها ، دشنام ها و پیشنهاد های غیر اخلاقی را دریافت کند ،و به دلیل جذابیت های کذایی از درس و مدرسه و انجام وطایف و تکالیف عقب بماند، در این مورد ممانعت کامل از حضور دختران و پسران با سنین کمتر باید الزامی باشد و باید این واقعیت را پذیرفت که  فعلا" با توجه به وضع موجود ، کسی توانایی فرهنگ سازی یا پیشگیری از تبعات منفی را ندارد ، در این گونه موارد باید عطای چت را به لقایش بخشید! معمولا" خانواده های  بی بند و بار یا مساوات طلب این آزادی های خطرناک را به همه اعضاء خانواده داده و مشکلاتی را تجربه خواهند کرد.

2- توسط صدا و سیما برنامه متنوعی مانند شوک ، مکث ، مصاحبه با کارشناسان و غیره تهیه و در ساعات پر بیننده پخش گردد تا خانواده ها از غفلت در این مورد بر حذر شوند

3- توسط اولیای آموزشی و مدارس برای کلیه دانش آموزان فراخور وضعیت و فرهنگ منطقه ، آموزش هایی در نظر گرفته شود

4- توسط انجمن اولیا و مربیان مدارس ، بخشی از کلاسهای آموزش خانواده والدین به اطلاع رسانی جدی و بدون تعارف به پدران و مادران اختصاص داده شود که چت روم ها عامل انحراف خیلی از فرزندان خواهد بود و در مقابل اصرار و فشار فرزندان به دلایل زیاد، نباید کوتاه آمد و این مهم ، از سنین پایینتر و دوره ابتدایی میسر است تا در اثر افزایش سن و بی توجهی و عدم نظارت بر فرزند ، توانایی کنترل وی از دست والدین خارج نشود .

5- مسئولان مرتبط هر از چند گاه بر فعالیتهای  شبه سازمان یافته و آسیب رسان در محیط چت روم ها مانند دعوت به حضور در اماکن مفسده بر انگیز ،دعوت به پارتی ها،فروش ف یل تر شکن ها، نمایش غیر اخلاقی خود توسط  وبکم ها وغیره، نظارت جدی داشته باشند و با برخی عوامل آن برخورد شود و به مراجع قضایی و انتظامی معرفی نمایند و نتیجه را به اطلاع عموم برسانندwww.zibaweb.com

6- مسئولان مرتبط نطارتی ، هر از چند گاه ، با پخش خبرهای مستند در اخبار ، نظر والدین را به تبعات منفی چت روم ها جلب نمایند و یا اقدامات خود و برخی دستگیری ها را به اطلاع مردم برسانند تا حساسیت  خانواده ها به این پدیده شوم ، بیشتر گردد.

7-در سطح شهر ها توسط دستگاههای ذیربط  همایش هایی در مورد آسیب شناسی چت و محیط سایبر برگزار گردد ، اگر وضعیت بدین صورت تداوم یابد  باید شاهد قربانیان زیادی باشیم که جز افزایش پرونده ها و شکوائیه ها نتیجه ای را عاید دستگاه قضا و نیروهای انتظامی نخواهد کرد ، علاوه بر اینکه نوجوانان و جوانان به عنوان نیروهای فعال  جامعه که می توانند  در آینده برای اجتماع مفید باشند ، از دست نروند .

8-یکی از موضوعات بسیار مهم ستاد های حفاظت اجتماعی شهرستان ها و پیشگیری از وقوع جرم استانداریها در این برهه از زمان باید به موضوع پیشگیری از زیان های چت ، بر مردم خصوصا" پسران و دختران نوجوان و اطلاع رسانی و برگزاری دوره های آموزشی عمومی ، اختصاص یابد که در مراحل بعدی بر اعتیاد به مواد مخدر ، مواد محرک ، شرکت در پارتی های غیر اخلاقی ،فرار از منزل ، افزایش طلاق ، افزایش چشمگیر خیانت ، ضعف باورهای دینی ، طغیان بر علیه والدین ، افزایش خشونت و پرخاشگری در جامعه  هم تاثیر خواهد گذاشت .

9- برای معلمان و مسئولان مدارس ، کارشناسان آموزش و پرورش ، کارشناسان انتظامی و اجتماعی ، روحانیون و طلاب  ، دوره های آموزش ضمن خدمت در مورد آسیب های چت بر گزار ، تا بتوانند از آخرین یافته ها در مورد مشکلات محیط سایبر ، آگاه و به اطلاع دانش آموزان و جامعه هدف برسانند .

10- باید قبول کنیم که با وسیله ارتباطی رایگان و ارمغان غرب ، جنگ نرم دشمن در چت روم ها به خوبی و با اثر بخشی بالا و بدون سر و صدا در حال انجام است و در حال تغییر نگرش مردم از سنین مختلف به دین ، انقلاب ، ایثار گران ، اعتقادات مذهبی ، احترام به بزرگترها ، بی عفتی در کلام ،بی تقوایی ، پوشش زننده ، آرایش کامل پسران ، البسه جنس مخالف پوشی و غیره می باشد علاوه بر قضیه مسلم جاسوسی غربی ها از طریق چت روم ها در میان کاربران مسلمان و خصوصا" ایرانیان ، جا دارد در صورت امکان مهندسان توانای ایرانی برای فی لت ر کردن کامل محیط چت روم ها و عدم امکان دسترسی به چت روم ، تدبیری بیا ندیشیند ، معارضان این پیشنهاد افرادی هستند که اوقات خود را به بطالت با مقاصد سوء اخلاقی یا مالی می گذرانند و  به سادگی نمی خواهد طعمه های خود را از دست بدهند ، افزایش بی حیایی ، بی عفتی ، سستی بنیان خانواده و اخلاق ، لطمه به وفاداری همسران ،مشکلات انحراف جنسی ، مشکلات شخصیتی و روانی برای جامعه فعال و سرمایه آینده کشور  همگی  در قالب پروتکل صهیونیستها مبنی بر خسته کردن جوانان ایرانی ، به انزوا راندن آنان ، تغییر نگرش دینی،مشغول کردن ایرانیان به ماجراهای عشقی ، از بین بردن حریم ها، شکستن هنجارها ،موضوعات افسار گسیخته لذت جنسی ، ارتباطات آزاد جنسی و غیر اخلاقی ،و غیره  قابل بحث و بسط بوده که از حوصله این یاداشت خارج است ، امید است سایر نویسندگان نسبت به تهیه مطالب مرتبط اقدام نمایند .فراموش نکنیم که به قول غربیها : هیچ ناهاری رایگان به کسی داده نمی شود !

11- با وجود هشدار های روانپزشکان و روانشناسان خارجی و ایرانی در مورد تاثیربسیار زیاد چت بر افسردگی افراد به ویژه کودکان و نوجوانان ، خیلی از خانواده ها هنوز قبول  ندارند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و حتی شنیده شده که  فرزند خود را به اجبار به چت وادار کرده که از قافله چشم و هم چشمی و افاده و تعریف نزد دیگر همسایه و فامیلان ، عقب نمانند ، اما در آینده باید هزینه های گزافی برای جبران آن بپردازند ،همان فیس و افاده های کم بهایی که همسران برای تقلید از برنامه های مخرب ماهواره، این بمب منهدم کننده اخلاق و عفت در خانواده ایرانی، به دیگران می فروشند اما نگو که خود دچار مشکلی شده اند که در آینده باید دست به گریبان جبران مافاتش باشند.

   در این مورد باید به مشکل شبکه های اجتماعی مخرب چون فیس بوک و تویتر اشاره کرد که در اثر چشم و هم چشمی یا حقارت و کمبود اعتماد به نفس و نداشتن امتیازات و توانایی های حقیقی ، خیلی از خانواده ها  و همسران نا آگاه و زن و شوهران ( عموما" جوان)  مشترکا" عکسهای خانوادگی و خصوصی خود را در این سایتهای جاسوسی ، مفسده بر انگیز و منحرف غربی گذاشته و با سوء استفاده برخی ها ، اکنون چوبش را  خورده اند  ، کارشان به طلاق یا خود کشی کشیده  و پرونده ای بر پرونده های قضایی کشور افزوده اند ، و دیگرهمسران و خانواده ها  باید از این امور ، پند گیرند ، ولی  موضوع " سر به سنگ خوردن و تادیب شدن " در این رابطه نیز هزینه های زیادی بر حکومت خواهد گذاشت که باید  برای پیشگیری از آن اقدامات عاجلانه  صورت گیرد چرا که مقدم بر درمان است ...

12- با توجه به اینکه دانشجویان از جمله بیشترین استفاده کنندگان از چت هستند ، مسئولان فرهنگی دانشگاههای کشور در فواصل مختلف  نسبت به برگزاری کارگاههای آموزشی آسیب شناسی علمی چت توسط اساتید مجرب ، اقدام نمایند ، این مهم در کارگاههایی که با شیوه مشارکتی و فعال برگزار می گردد ، اثر بخش تر از سخنرانی و همایش می باشد.

(*) حمید رضا ترکمندی

 

 

گزیده مطالبی جهت مطالعه بیشتر در راستای موضوع فوق :

 

نوجوانان و پدیدة اعتیاد به اینترنت

 

مسأله استفاده افراطی از اینترنت که به نام اعتیاد اینترنتی شهرت یافته است، سالها مسئله جنجال برانگیز روانشناسان و جامعه‌شناسان در این حوزه شناختی بود. دانشمندانی چون «یونگ» و «برنر»درصدد برآمدند تا بدانند آیا چنین پدیده‌ای از لحاظ علمی وجود دارد یا خیر. یونگ با استفاده از معیارهای تشخیص در افراد قمارباز، 496 آزمودنی داوطلب شركت در تحقیق «بررسی اعتیاد به اینترنت» را مورد مطالعه قرار داد. براساس معیارهای او، 100 نفر غیرمعتاد و 396 نفر معتاد شناخته شدند. وی با مطالعه رفتار، تماس تلفنی و مصاحبه با این افراد دریافت كه واقعاً اعتیاد به اینترنت وجود دارد (cf.Young, 1998).سهولت دسترسی نوجوانان به اینترنت در خانه، مدرسه، مراكز تفریحی، كتابخانه‌ها و نیز چندگانگی استفاده از اینترنت، نوجوانان را به مركز ثقل این رسانه تبدل نموده است. در سال 2005، بیش از 77 میلیون كودك و نوجوانان وارد فضای سایبر شده‌اند. (غمامی، 1384 : ص 45). افزایش توجه و استفاده نوجوانان از اینترنت، پدیده‌ای به نام اعتیاد اینترنتی را در پی‌داشته است كه مانند سایر اعتیادها با علل و علائم خاصی همراه است. علل گرایش به اینترنت، موضوعی بین رشته‌ای است كه از چند جهت قابل بررسی می¬باشد، امّا بیشترین سهم به عوامل روانی و اجتماعی تعلق دارد.

حمید رضا ترکمندی کارشناس مسایل اجتماعی

اینترنت و هویت نوجوانان ( حضور افراد خود شیفته یا به اصطلاح نخبه در چت روم ها! )

در فضای مجازی سایبر، حضور افراد می‌تواند كاملاً متفاوت از جنسیت، شخصیت و شكل‌ ظاهری ایشان باشد. به همین لحاظ، کاربران و به‌خصوص نوجوانان، فضای سایبر را بهترین موقعیت برای ابراز احساسات و عقاید خود فارغ از ملاحظات دنیای حقیقی می‌دانند. نوجوانان در فرآیند تشكیل هویت واقعی خویش با چالش‌های متعددی مواجهند و می¬توانند هر كدام از این حالت‌ها را در اینترنت تجربه نمایند. به عنوان مثال در زمینه هویت جنسی، معمولاً دختران نوجوان در اتاق‌های چت، خود را پسر و پسران خود را دختر معرفی می‌نمایند و این حالت در دختران بیشتر اتفاق می‌افتد (cf.Suler, 2007). www.zibaweb.com

هنگامی كه نوجوان در فضای سایبر قرار می‌گیرد (البته این حالت در بزرگسالان نیز مشاهده می‌شود)، ترجیحاً شخصیت مجازی[23] را برای خود برمی‌گزیند. این همسان گزینی گاه شبیه به شخصیت و هویت واقعی وی و گاه كاملاً متضاد می‌باشد. پژوهشگران در این حوزه برای بررسی و مطالعه این گزینش، شخصیت‌های مجازی را به گروههای مختلفی تقسیم نموده‌اند تا بتوانند با دسته‌بندی انتخاب‌ها، روش یكسانی را اتخاذ نمایند. مك ویلیام[24] در سال 1993، اولین دسته‌بندی را به لحاظ روانی و شخصیتی انجام داد كه پایه‌ای برای این نوع مطالعات قرار گرفت. دسته بندی وی شامل موارد زیر میباشد:

? شخصیت خودشیفته: این شخصیت قدرت طلب است، از تعریف و تمجید لذت می‌برد و خود را ممتاز و ویژه می‌داند.

? شخصیت انزواطلب: این گروه از افراد، خود را بریده و متفاوت از سایرین می‌دانند و نوعی احساس نخبگی در خود دارند.

? شخصیت شكاك: این گونه افراد، بی‌اعتماد، منزوی، سرد و مجادله طلب هستند.

? شخصیت بدبین: افراد این دسته بدبین و منفعل بوده و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.

? شخصیت شیدا: انرژی زیاد، بزرگ‌نمایی و افزون‌گرایی از خصوصیات افراد این گروه می‌باشد.

? افراد با عقده شخصیتی: افراد این گروه، جدی و رسمی بوده و همواره در حال كنترل خود هستند و به جزئیات بسیار اهمیت می‌دهند.

? شخصیت ظاهرساز: این افراد به‌دنبال جذابیت و جلب توجه می¬باشند. احساساتی بودن و وابستگی سریع از دیگر خصوصیات ایشان است.

? شخصیت مالیخولیایی: افراد این گروه گوشه‌گیر بوده و به جادو و خرافات اعتقاد دارند و به طور کلی دارای شخصیتی عجیب می باشند.

علاوه براین گروههای شخصیتی، گونه‌های دیگری از شخصیت‌های مجازی نیز در اینترنت دیده شده‌اند كه به این ترتیب می‌باشند: شخصیت‌های كارتونی، جایگزینی شخصیت افراد مشهور با خود (به عنوان مثال دختران خود را به جای هنرپیشه‌های هالیوودی تصور می‌كنند)، شخصیت¬های شیطانی (تصویری از بخش تاریك شخصیت هر فرد) و شخصیت دگرجنس‌گرایی (كه در دختران این حالت بیشتر بوده و معمولاً با هویت پسرانه خود را ابراز می‌نمایند) (Ibid). 

چت، دوستیابی و عشق‌های مجازی در اینترنت

یكی از روشهای جدید دوست‌یابی، بازاریابی و به‌طور خلاصه ایجاد ارتباط با سایرین، استفاده از اینترنت است. در این مقوله، اتاق‌های گفتگو كه به چت روم ها معروف هستند و در سایت‌های گوناگون در دسترس همگان قرار دارند، بیشترین نقش را ایفا می‌كنند. سایت‌های قدرتمندی نظیر یاهو، گوگل، اكسایت و.... مرتباً در حال ارتقاء و افزایش قدرت مانور در چت روم ها و سایت‌های زیرمجموعه دوست‌یابی و همسریابی خود هستند. در حال حاضر، در هر لحظه، رقمی حدود 500 هزار تا یك میلیون نفر به‌صورت آنلاین در چت رومها وارد شده و مشغول گفتگو می¬باشند. افزایش امكانات تصویری در این سایت‌ها باعث شده است تا با نصب یك دوربین كوچك روی مانیتور، امكان ارتباط چهره به چهره نیز فراهم شود تا فضای ارتباطی حالتی طبیعی‌تر به خود بگیرد. این فناوری پیشرفته، انقلابی در نزدیكتر شدن افراد در سراسر دنیا به یكدیگر ایجاد كرده است. امّا این ارتباط در چت رومها و از طریق اینترنت، نوع جدیدی از عشق‌های مجازی را ایجاد نموده كه به عشق‌های اینترنتی معروف است. دكتر سولر اظهار می‌دارد كه این نوع عشق‌ها ممكن است واقعی باشد، امّا چون هنوز به مرحله تماس جنسی نرسیده است از نوع عشق‌های افلاطونی به حساب می‌رود. البته این مبحث در نوجوانان صدق نمی‌كند، چرا که در عشق افلاطونی افراد عاشق تفكر یكدیگر می‌شوند، در حالی كه در نوجوانان، اولین تجربه‌های حس كنجكاوی نسبت به جنس مخالف به عشق منجر می‌شود (cf. Suler, 2007).

در ایـن میان، دخـتران به لحـاظ احـساس خطر یا بروز حالت شرم در حضور جنس مخالف، ترجیح می‌دهند تا در دنیای مجازی و فارغ از دغدغه‌های حضور واقعی به گفتگو بپردازند. دختران در این شرایط به لـحاظ غلیـان احساسات و گرایشات جدید و ناملموس در خود، علاقه وافری به این نوع ارتباط نشان می‌دهند و به‌طور معمول از هویت‌ها و شناسه‌های غیرواقعی برای حضور و معرفی خود استفاده می‌نمایند (Len hart, 2001:p 42).

این ارتباطات معمولاً از طریق پست الكترونیك (ایمیل) ادامه می‌یابد و پس از مدتی با ارتباطات تصویری (استفاده از وب كم) شكل تازه‌ای به خود می‌گیرد كه سرانجام به ملاقات حضوری می‌انجامد. متأسفانه در اغلب موارد افراد با انگیزه‌های متفاوتی در این ارتباط وارد می‌شوند كه عواقب سوء آن متوجه فرد نوجوان، به‌خصوص دختران خواهد بود.

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


Cialis canada
جمعه 17 فروردین 1397 06:04 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis kaufen tadalafil 10 mg cilas purchase once a day cialis generic cialis pro cialis side effects dangers il cialis quanto costa click here to buy cialis tadalafil tablets how to purchase cialis on line
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 01:39 ب.ظ

Thank you. Excellent information.
cialis sans ordonnance cialis generisches kanada buy cialis cheap 10 mg tarif cialis france cialis dosage achat cialis en itali cialis daily new zealand cialis qualitat cialis online cialis for sale
CialisCloxy
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:57 ب.ظ

Superb write ups, Thanks!
cialis manufacturer coupon trusted tabled cialis softabs tadalafil 20 mg cialis generic availability generic cialis pro buy cialis online cialis side effects dangers cialis great britain comprar cialis navarr cialis 50 mg soft tab
empires allies zynga hack
چهارشنبه 27 دی 1396 10:28 ب.ظ
سلام خانواده ی من! من می خواهم بگویم که این پست شگفت انگیز است، خوب نوشته شده است و تقریبا همه اطلاعات مهم را دریافت می کند.
من می خواهم پست های بیشتری مانند این را همگام سازی کنم.
imvu credit
دوشنبه 13 آذر 1396 07:17 ب.ظ
وبلاگ عالی در اینجا! همچنین وبگاه شما واقعا یه کمی سریعتر است!
چه میزبان وب شما استفاده می کنید؟ آیا می توانم پیوند وابسته به میزبان خود را دریافت کنم؟
من مایل هستم وب سایت خود را به سرعت به عنوان شما لول
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 06:47 ب.ظ
سلام از اوهایو! من در کار خسته شدم، بنابراین تصمیم گرفتم که شما را مرور کنم
وب سایت بر روی آیفون من در طول ناهار. من واقعا اطلاعاتی را که اینجا ارائه می دهم دوست دارم و نمی توانم منتظر بمانم وقتی که من به خانه بروم.
من بلافاصله وبلاگ شما را بر روی گوشیم شگفت زده کردم..
من حتی از WIFI استفاده نمی کنم، فقط 3G.. به هر حال، سایت بسیار خوب!
std testing price
پنجشنبه 18 آبان 1396 02:21 ق.ظ
هورا! در نهایت من یک وب سایت از جایی که می توانم در واقع اطلاعات مفید در مورد مطالعه و دانش من دریافت کنید.
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 07:32 ب.ظ
یک بحث جالب است که قطعا ارزش اظهار نظر دارد. من باور دارم
که شما باید بیشتر در مورد این موضوع منتشر کنید ممکن است موضوع تابو نباشد اما معمولا افراد در مورد چنین موضوعاتی صحبت نمی کنند.
بعدی! بهترین ها!!
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:03 ب.ظ
من چندین مطلب درباره دوستداران وبلاگ نویس خواندم اما این قطعه
نوشتن واقعا یک پست دلنشین است، آن را نگه دارید.
std clinics near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:15 ق.ظ
با توجه به محتوا و مقالات بسیار زیاد، شما تا به حال هر گونه مشکلی از plagorism یا
نقض قوانین حق تکثیر؟ وبسایت من مقدار زیادی از محتوای منحصر به فرد من دارد
من خودم یا برونسپاری نوشتم اما به نظر می رسد بسیاری از آن ظاهر می شود
آن را بدون نیاز به اجازه من در سراسر اینترنت. انجام دادن
شما هر راه حل برای کمک به کاهش محتوای بودن را می دانید
پاره پاره شده؟ من قطعا از آن قدردانی میکنم
confidential std test
دوشنبه 20 شهریور 1396 06:14 ق.ظ
لطفا به من اطلاع دهید اگر دنبال یک نویسنده هستید
برای وبلاگ شما شما برخی از مقالات واقعا خوب و من احساس می کنم من خواهد بود
دارایی خوب اگر میخواهید برخی از بارها را بخرید، واقعا میخواهم بعضی از مطالب را برای وبلاگ شما بنویسید و یک لینک به من بدهید.
لطفا اگر علاقه مندید برایم ایمیل بفرستید. کودوس!
cheap psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 04:46 ق.ظ
سلام این موضوعی است که از موضوع خارج شد اما مایل بودم بدانم وبلاگ چیست
از ویراستاران WYSIWYG استفاده کنید یا اگر شما باید به صورت دستی با HTML کد کنید.
من بلافاصله یک وبلاگ را شروع می کنم، اما هیچ دانش برنامه نویسی وجود ندارد
من می خواستم از کسی که تجربه دارد راهنمایی کنم.
هر گونه کمک خواهد شد بسیار قدردانی!
cheap phone psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:42 ق.ظ
من خیلی خوشحالم که این صفحه را کشف کردم. من باید از شما تشکر کنم
زمان برای خواندن فوق العاده! من قطعا از هر بخش قدردانی می کنم
از آن و من شما را به عنوان مورد علاقه ذخیره شده است
به چیزهای جدید در وبلاگ خود نگاه کنید.
Can Pilates make you look taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:23 ق.ظ
Hello there, I found your web site by way of Google at the same time as searching for a similar subject,
your web site came up, it seems good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

Hello there, simply was alert to your weblog via Google, and found that
it's truly informative. I'm gonna be careful for brussels.

I'll be grateful if you proceed this in future. Numerous people will probably be
benefited out of your writing. Cheers!
Foot Problems
شنبه 14 مرداد 1396 02:41 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and
our whole community will be thankful to you.
chaturbate online token generator
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:03 ب.ظ
Hi there I am so excited I found your webpage, I really found you by accident,
while I was searching on Aol for something else, Regardless I am
here now and would just like to say kudos for a remarkable post and
a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse
it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so
when I have time I will be back to read much more, Please do keep
up the excellent b.
Tilly
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:29 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've visited this site before but after
looking at many of the posts I realized it's new to me. Nonetheless, I'm certainly pleased I discovered it and
I'll be bookmarking it and checking back often!
http://lamentablelexic7.snack.ws/
سه شنبه 6 تیر 1396 08:12 ق.ظ
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of
your great post. Also, I've shared your site in my social networks!
Cliff
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 07:43 ب.ظ
It is not my first time to visit this site, i am browsing this
site dailly and take good information from here everyday.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 06:55 ب.ظ
I do not know whether it's just me or if perhaps everybody else
experiencing problems with your website. It appears as though some of the text
within your posts are running off the screen.
Can somebody else please comment and let me know if this
is happening to them as well? This could be a problem with my browser because I've
had this happen previously. Appreciate it
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 11:56 ق.ظ
That is a good tip especially to those new to the blogosphere.
Short but very precise information… Appreciate your sharing this one.
A must read article!
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 10:08 ب.ظ
Why visitors still use to read news papers when in this technological
globe the whole thing is available on net?
eli
پنجشنبه 9 آذر 1391 05:23 ب.ظ
طبق این متن شما باید آدم خودشیفته ای باشی..نه؟!
پاسخ : متشکرم از نظر لطف شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر